Jdi na obsah Jdi na menu
 


Až smrt bývalého bosenského prezidenta Izetbegoviče k nám pouští zprávy o jeho vyšetřování ICTY kvůli válečným zločinům spáchaný

22. 10. 2003
 

Mluvčí ICTY F. Hartmannová dnes oznámila, že Haag vyšetřoval Izetbegoviče pro podezření z účasti na válečných zločinech. Dále dodala, že jeho skon 19.10.2003 toto vyšetřování ukončil. Hartmannová dnes odmítla upřesnit s ohledem na jeho úmrtí, kdy ho ICTY začal vyšetřovat, jak daleko vyšetřování pokročilo a čeho se obvinění týkala.

Čeho se tedy obvinění týkala? Částečnou odpověď nám dává článek od Veroniky Matysové z 21.2.2001 uveřejněný v deníku Právo pod názvem: Haag projednává žalobu vinící Izetbegoviče z válečných zločinů. Zde je plné znění článku:

Jak uvedl bosenskosrbský časopis Reporter, žalobu vznesly v lednu 2001 orgány bosenské Republiky srbské /RS/, podle nichž je Izetbegovič zodpovědný za zločin genocidy a zločiny proti lidskosti spáchané na území opčin Srebrenica, Bratunac, Miliči a Skelani od května 1992 do července 1995. Kromě Izetbegoviče, který stál v čele země po dobu bosenské války, žalobě čelí i bývalý velitel bosenské armády Sefer Halilovič a bývalý velitel Srebrenice Naser Orič. /Orič byl zatčen 11.4.2003, informace o tomto zločinci najdete zde/

Žaloba se mj. opírá o zprávu Komise expertů OSN vypracovanou po červnu 1994, dále o dokumenty bosenské armády, jež se RS dostaly do rukou po dobytí Srebrenice, zprávy potvrzující existenci heliodromu v Srebrenici a používání helikoptér v bezletové zóně s vědomím a souhlasem NATO, údajných 110 videokazet, které natočila muslimská strana /Orič/ mezi lety 1992-95, dokazujících podpálení 105 srbských vesnic a zabití přes 1500 Srbů, novinové články z muslimských novin z let 1992-97 o přiznaných "zvěrstvech" spáchaných Muslimy na srbském obyvatelstvu, zprávu Mezinárodního výboru červeného kříže o pohřešovaných osobách ze Srebrenice, kde u 60 procent jmen chybí základní údaje jako datum narození, přestože tato jména uváděli jejich nejbližší příbuzní apod. Vyšetřovatelé ICTY vyslechli v únoru a březnu 2001 v RS 56 svědků zločinů, které údajně spáchala bosenská /muslimská/ armáda na srbském obyvatelstvu a ve výsleších plánují pokračovat na konci dubna 2001. Srebrenica, za bosenské války prohlášená za tzv. bezpečnou zónu OSN, padla v létě 1995 do rukou bosenskosrbských sil. Ty zde údajně zmasakrovaly několik tisíc bosenských Muslimů. Toto obvinění se však stále vyšetřuje a bosenskosrbské úřady se snaží dokázat, že se z velké části jedná o výmysl muslimské strany.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář