Jdi na obsah Jdi na menu
 


Greg Elich: Invaze do Srbské Krajiny v roce 1995

3. 3. 2005
 

Chorvatská invaze do Srbské Krajiny, která proběhla na začátku srpna 1995, vyvolala největší uprchlickou krizi v době jugoslávské občanské války. Během několika dnů opustilo své domovy více než 200.000 Srbů - prakticky veškeré obyvatelstvo Krajiny, a o život přišlo na 14.000 srbských civilistů. Podle činitelů OSN "zde zbyli jen mrtví a umírající". Důležitým faktorem této noční můry byla podpora, které se této invazi dostalo od Clintonovy administrativy.

Měsíc předtím se americký ministr Warren Christopher a německý ministr zahraničí Klaus Kinkel setkali v Londýně s chorvatským diplomatem Miomirem Zuzulem. Během tohoto setkání dal Christopher souhlas s vojenskou akcí proti Srbům v Bosně a v Krajině. O dva dny později schválil invazní plán také americký velvyslanec v Chorvatsku Peter Galbraith. Stipe Mesič - prominentní chorvatský politik uvedl, že prezident Franjo Tudjman "obdržel pokyn k postupu od Spojených států. Tudjman může dělat jen to, co mu Američané dělat dovolí. Krajina je odměnou za to, že přijal pod tlakem Washingtonu federaci mezi Muslimy a Chorvaty v Bosně." Chorvatský poslanec Mate Mestrovic také prohlásil, že "Spojené státy nám daly zelenou ke všemu co mělo (muselo) být uděláno." (1)

Když chorvatští vojáci zahájili 4. srpna 1995 útok, tak letadla USA/NATO zničila srbský radar protiletecké obrany. Američané útok podpořili elektronickým letadlem EA-6B. Krajinský poradce pro zahraniční záležitosti Slobodan Jarcevic řekl že NATO "kompletně vedlo a koordinovalo chorvatský útok tím, že nejprve zničilo radary a protiletecké baterie. NATO především Chorvatům pomohlo tím, že přerušilo komunikaci mezi Srby.(2)

Po eliminaci srbské protiletecké obrany uskutečnilo chorvatské letectvo rozsáhlé útoky na srbská města a pozice. Silnice byly zablokovány uprchlíky a chorvatská letadla ostřelovala a bombardovala kolony uprchlíků. Srbští uprchlíci, kteří procházeli městem Sisak byli napadeni davem Chorvatů, kteří na ně házeli kameny a kusy betonu. Mluvčí OSN řekl: "okna téměř každého auta byla rozbitá a téměř každá osoba krvácela, protože byla zasažena nějakým objektem." Srbští uprchlíci byli vytahováni z jejich aut a zbiti. Když srbští civilisté proudili do Bosny, tak místní zástupce Červeného kříže v Banja Luce řekl: "Nikdy jem neviděl nic podobného. Lidé přichází hrozně vyděšení." Bosensko-muslimští vojáci překročili hranice a odřízli Srbům únikovou cestu. Lapení uprchlíci byli masakrováni, když se dostali mezi chorvatské a bosensko-muslimské síly. Téměř 1.700 uprchlíků prostě zmizelo. Zatímco chorvatští a muslimští vojáci pálili srbské vesnice, prezident Clinton vyjádřil porozumění pro invazi a ministr Warren Christopher se nechal slyšet, že události by "mohly být pro nás výhodné". (3)

Chorvatské běsnění po sobě zanechalo totálně zpustošenou oblast. Chorvatské speciální jednotky, operující pod velením Ministerstva pro vnitřní záležitosti, systematicky plenily opuštěné srbské vesnice. Vše, co mělo nějakou hodnotu - automobily, audio-aparatury, televize, nábytek, zemědělská zvířata - bylo ukradeno a domovy zapáleny.(4) Podle důvěrné zprávy Evropské unie bylo zničeno 73 procent srbských domovů. (5) Část chorvatské armády se také účastnila a na zdích vyhořelých srbských domů se objevily kresby graffiti s nacistickými symboly. (6)

Masakry pokračovaly několik týdnů po pádu Krajiny a hlídky OSN objevily četné čerstvé neoznačené hroby a skupiny zavražděných civilistů. (7) Zpráva EU říká: "důkazy zvěrstev - průměrně 6 mrtvol za den, se dále objevují. Mrtvoly, některé čerstvé, jiné rozložené, jsou hlavně starých lidí. Mnoho bylo střeleno vzadu do hlavy, či podříznuto, další byli znetvořeni…Pokračuje plenění a pálení srbské země." (8)

Záhřebský Helsinský výbor pro lidská práva prohlásil po návštěvě oblasti: "doslova všechny srbské vesnice byly zničeny…Ve vesnici blízko města Knin, bylo nalezeno 11 těl a část je zmasakrována takovým způsobem, že nebylo možné rozeznat, zda se jedná o muže, či ženu." (9)

Mluvčí OSN Chris Gunnes poznamenal, že pracovníci OSN dále nachází těla, z nichž je mnoho bez hlavy. (10) Britský novinář Robert Fisk hlásil vraždy starších Srbů, z nichž byli mnozí spáleni zaživa ve svých domovech. Fisk píše: “u vesnice Golubic nalezli úředníci OSN rozkládající se pozůstatky pěti lidí…hlava jedné z obětí byla nalezena 150 stop od jeho těla. Jiný tým OSN vyšetřuje zabití muže a ženy ve stejné oblasti, kterým byly znetvořeny uši a nos.” (11)

Po pádu Krajiny charakterizoval vedoucí chorvatského štábu, generál Zvonimir Cervenko Srby jako “středověké pastevce, pralidi a ničitelé všeho, co člověk vytvořil.” Prezident Tudjman hovořil během vítězné jízdy Chorvatskem a Krajinou na každé železniční stanici. Za velkého potlesku oznámil: “nemůže být žádný návrat k minulosti, k časům kdy /Srbové/ rozšířili rakovinu v srdci Chorvatska, rakovinu, která zničila chorvatskou národní existenci.” Potom pokračoval ve svém projevu o “postupném úbytku” Srbů z Krajiny “je to jako kdyby tu nikdy nežili…Dokonce neměli ani čas vzít si sebou své špinavé peníze, nebo jejich špinavé prádlo!” Americký velvyslanec Peter Galbraith odmítl tvrzení, že Chorvatsko provádělo “etnické čistky” s prohlášením, že to je něco co dělají pouze Srbové. (12)

Američané zabránili v Radě bezpečnosti OSN ruským pokusům, aby se tam odsoudila invaze. Podle chorvatského ministra zahraničí Graniče dávali američtí důstojníci rady k řízení operace, a evropští a vojenští odborníci na humanitární pomoc hlásili dodávky amerických zbraní do Chorvatska už dva měsíce před invazí. Žoldák z Francie rovněž dosvědčil dodávku amerických a německých zbraní do chorvatského přístavu, když doplňuje “To nejlepší co měli” bylo vyrobené v USA a Německu. USA “přímo nebo nepřímo” vyzbrojily Chorvaty, říká francouzský analytik bezpečnostních služeb Pierre Hassner. Analytici z Janes Information Group říkají, že chorvatští vojáci byli viděni oblečení v amerických uniformách a dopravující americké komunikační vybavení. (13) Invazi do Krajiny předcházel důkladný průzkum oblasti CIA a DIA. (14) Podle specialisty na Balkán Ivo Banace byla tato “taktická a bezpečnostní podpora” zařízena chorvatské armádě na začátku útoku. (15)

V listopadu 1994 podepsaly Spojené státy a Chorvatsko vojenskou dohodu. Bezprostředně poté spustili američtí agenti bezpečnostních služeb operace soustředěné na jadranský ostrov Brač, ze kterého byl vypuštěn průzkumný letoun. O dva měsíce dříve Pentagon uzavřel smlouvu se soukromou žoldáckou firmou Military Professional Resources Inc. (dále jen MPRI), aby cvičila chorvatskou armádu. (16) Podle chorvatského důstojníka poradci z MPRI “nám přednášeli o taktice a velkých vojenských operacích na úrovni brigád, kterou jsme potřebovali k operaci Bouře když jsme zabrali Krajinu.” Chorvatské zdroje uvádí, že americká satelitní špionáž byla k dispozici chorvatské armádě. (17) Po invazi do Krajiny odměnily USA Chorvatsko smlouvou o “rozšíření existující spolupráce” mezi MPRI a chorvatskou armádou. (18) Američtí poradci pomohli v reorganizaci chorvatské armády. Chorvatský generál Tihomir Blaskic se v rozhovoru pro noviny Vecernji seznam na tuto spolupráci odkazoval, když řekl: “ Postavíme základy naší organizace na tradicích Chorvatské domácí stráže” – pro-nacistické vojenské organizace z 2.světové války. (19) To jsou hodnoty těch, které jeden úředník OSN pojmenoval “nejnovější spojenci Ameriky.” Během 2.světové války bylo Chorvatsko loutkovým státem, ve kterém režim Ustašovců zavraždil více než milion Srbů, Židů a Romů (Cikánů). Znepokojující známky se objevily už při zvolení Tudjmana prezidentem v roce 1990, kdy řekl: “ jsem šťasten, že moje manželka není Srbka ani Židovka”. Tudjman také napsal ve své knize, že popisy holocaustu byly “zveličené” a “jednostranné”. (20)

Velká část finanční podpory Tudjmanovi byla poskytována ustašovskými emigranty, a několik ustašovských válečných zločinců bylo pozváno na první sjezd Tudjmanovy politické strany. (21)

Tudjman udělil vyznamenání bývalému veliteli Ustašovců žijícímu v Argentině - Ivo Rojnicovi. Poté, co byl Rojnica citován, jak říká: "Všechno co jsem dělal v roce 1941 bych udělal znovu," mezinárodní tlak zamezil Tudjmanovi ho jmenovat velvyslancem v Argentině. Když se do Chorvatska vrátil bývalý ustašovský důstojník Vinko Nikolič, tak ho Tudjman dostal do parlamentu. Při návratu ustašovského důstojníka Mate Sarliji do Chorvatska, ho osobně vítal na letišti ministr obrany Gojko Susak a následně mu dal post generála v chorvatské armádě. (22) 4.listopadu 1996 bylo třináct bývalých ustašovských důstojníků obdarováno medailemi a posty v chorvatské armádě. (23)

Chorvatsko přijalo v roce 1994 novou měnu s názvem Kuna. Stejný název měla i měna u ustašovském státu Nezávislý stát Chorvatsko. Také nová vlajka je téměř totožná s bývalou ustašovskou. Ulice a stavby byly přejmenovány po bývalém ustašovském činiteli Milo Budakovi, který podepsal v loutkovém Chorvatsku během 2.světové války proti-židovské zákony. V zemi bylo také zničeno více než 3.000 protifašistických památníků. Židovská komunita v Chorvatsku protestovala v otevřeném dopise proti rehabilitaci ustašovského státu. V dubnu 1994 požadovala chorvatská vláda odstranění všech "barevných" vojáků OSN z jejího území, přičemž prohlašovala, že "pouze vojáci z prvního světa (first world) rozumění chorvatským problémům." (24)

V dubnu 1996 Tudjman v chorvatské televizi volal po návratu ostatků Ante Paveliče - vůdce pro-fašistického chorvatského loutkového státu: "potom všem by mělo být poskytnuto uznání a usmíření těm , kteří si to zaslouží," a dodal: "měli bychom uznat, že Paveličovy myšlenky na chorvatský stát byly pozitivní." (25) O tři měsíce později komentoval Franjo Tudjman vyhánění Srbů z Chorvatska: "skutečnost, že jich 90 procent odešlo je jejich vlastní problém…Samozřejmě, že jim všem nedovolíme návrat." Během stejné řeči Tudjman mluvil o pro-fašistickém státu jako o "pozitivní věci." (26)

Po svém násilném oddělení od Jugoslávie v roce 1991 Chorvatsko vyhnalo na 300.000 Srbů a Srbové byli odstraněni z deseti měst a 183 vesnic. (27)

Helsinki Watch hlásila v roce 1993: "Od roku 1991 chorvatské úřady vyhodily do povětří, nebo zbouraly na 10.000 domů - většinou srbských, ale také domy některých Chorvatů. V některých případech byly domy vyhozeny do vzduchu i s rodinami uvnitř." Tisíce Srbů byly vyhnány z jejich domovů. Chorvatský aktivista za lidská práva Ivan Zvonimir Cicak říká, že bití, loupeže a zatýkání byly běžné metody vystěhování. (28)

Tomislav Mercep - donedávna poradce ministra vnitra a člen parlamentu, je vůdce eskader smrti. Mercepova eskadra smrti zavraždila v letech 1991 a 1992 v západní Slavónii 2.500 Srbů. Tyto akce Mercep obhajuje jako "hrdinské činy." (29) Důstojník eskadry smrti Miro Bajramovic učinil okázalé doznání, které odhalilo detaily: "noci pro ně /naše vězně/ byly nejhorší…pálení vězňů plameny, lití octa do jejich zranění, většinou na genitáliích a očích. Nebo použití polního telefonu, na který Srba připojíte…Nejbolestivější je vražení malých sponek pod nehty a připojit třífázový proud - to pak zůstane z chlapa sotva popel." Nakonec, stejně jsme věděli, že všichni budou zabití, tak nevadilo jestli je zraníme více dnes, nebo až zítra." "Mercep věděl o všem," prohlásil Bajramovic. "Několikrát nám řekl: "dnes večer musíte vyčistit všechny tyhle sračky". "Tím myslel, že všichni vězni mají být popraveni." (30)

Je smutné, že objetí Chorvatska Clintonovou administrativou následuje historické podpory fašistům, kteří se hodí americkým geopolitickým zájmům: Augusto Pinochet v Chile, Suharto v Indonésii, Aifredo Stroessner v Paraguay a množství dalších. Následky této politiky jsou pro lidi, které ovlivní, devastující.

Překlad Messin, 3.3.2005 ZDROJ: http://emperors-clothes.com/articles/elich/krajina.html

Footnotes

1) "Weekly: U.S. Gave Zagreb 'Green Light,' " Tanjug (Belgrade), 26 July 1995. "In Croatia, U.S. Took Calculated Risk," Stephen Engelberg, New York Times News Service, 12 August 1995. "Cleansing the West's Dirty War," Joan Phillips, Living Marxism (London), September 1995. "Who Has Given the Go-Ahead?," interview with Stipe Mesic, Panorama (Milan), 8 August 1995. "The United States Gave Us the Green Light," interview with Mate Mestrovic, by Chantal de Rudder, Le Nouvel Observateur (Paris), 10 August 1995.

(2) "International Inaction in Croatia Will Complicate Bosnian War," George Jahn, Associated Press, 7 August 1995. "NATO Destroyed Krajina Missile Systems," Bosnian Serb News Agency (SRNA) (Belgrade), 6 August 1995. "Abandoned People Must Flee," interview with Slobodan Jarcevic by Cvijeta Arsenic, Oslobodjenje (Sarajevo—Bosnian Serb), 23 August 1995."Cleansing the West's Dirty War," Joan Phillips, op. cit.

(3) "Huge Refugee Exodus Runs Into Shelling, Shooting, Air Attacks," George Jahn, Associated Press, 8 August 1995. "Croat Planes Shell Refugees," Tanjug, 8 August 1995. "SRNA Review of Daily News," SRNA, 8 August 1995. "Cleansing the West's Dirty War," Joan Phillips, op. cit. "Refugees Trapped by Croat Shelling," Robert Fox and Tim Judah, Electronic Telegraph (London) (Online), 8 August 1995. "Croat Mob Attacks Nuns in Fleeing Convoy," Patrick Bishop, Electronic Telegraph, 11 August 1995. "Over 1,000 Serbs Missing in Krajina," Tanjug, 28 January 1997. "Croat Grip Is Tightened as 100,000 Flee," Tim Butcher, Electronic Telegraph, 7 August 1995.

(4) "UN Says Croatians Loot, Use Peacekeepers as Shields," Associated Press, 6 August 1995. "Helsinki Committee Reports on Krajina Operations," Hartmut Fiedler, Oesterreich Eins Radio Network, 21 August 1995. "EU Observers Accuse Croatia of Breaches of Law," Tanjug, 27 October 1995. "UN: Croatians Systematically Burned Serb Homes," Tanjug, 14 August 1995. "Croats Slaughter Elderly by the Dozen," Robert Fisk, The Independent (London), 10 September 1995. "Croats Plunder Their Way through Krajina," Mon Vanderostyne, De Standard (Groot Bijgaarden, The Netherlands), 9 August 1995. "UN Says Croats Loot Serb Villages in Krajina," Agence France-Presse, 17 August 1995. "EU Report Accuses Croatia of Atrocities Against Rebel Serbs," Julian Borger, The Guardian (Manchester), 30 September 1995. "Krajina 'Torched State,' " SRNA, 21 August 1995. "What Was Once Home to 300 Families Is Now a Graveyard," Sarah Helm, The Independent, 24 August 1995. "Helsinki Committee Chronicles Human Rights Abuses," Tanjug, 28 August 1995. "Memorandum on the Ethnic Cleansing of and Genocide Against the Serb People of Croatia and Krajina," Yugoslav Survey, third quarter, 1995.

(5) "Krajina Bears Signs of Croat Ethnic Cleansing," Randolph Ryan, Boston Globe, 8 October 1995. "UN Official Confirms Croatian Crimes in Krajina," Tanjug, 13 October 1995.

(6)"Krajina Bears Signs of Croat Ethnic Cleansing," Randolph Ryan, op.cit

(7) "Croats Burn and Kill with a Vengeance," Robert Fisk, The
Independent, 4 September 1995. "Croats Leave Bloody Trail of Serbian Dead," Tracy Wilkinson, Los Angeles Times, 9n October 1995. "Reports Say Croatia Uses Killing, Arson," John Pomfret,
Washington Post, 30 September 1995. "UN Asks for Inquiry into Krajina Killings," Reuters, 18 August 1995. "EU Observers Accuse Croatia of Breaches of Law," op. cit. "UN Finds Evidence of Mass Killings in Croatia," Reuters, 2 October 1995. "Croats Slaughter Elderly by the Dozen," Robert Fisk, op. cit. "EU Report Accuses Croatia of Atrocities Against Rebel Serbs," Julian Borger, op.cit. "UN: Executions, Possible Mass Graves in Krajina," Agence
France-Presse, 18 August 1995. "Helsinki Committee Chronicles Human Rights Abuses," op cit. "Evidence Emerging of Crimes Against Krajina Serbs," Tanjug, 30 August 1995. "Croats Accused of Atrocities," Associated Press, 29 September 1995.

(8) "Croats Burn and Kill With a Vengeance," Robert Fisk, op.cit."EU Report Accuses Croatia of Atrocities Against Rebel Serbs, " Julian Borger, op. cit. report broadcast, RTBF-1 Television Network (Brussels), 20 August 1995. "Memorandum on the Ethnic Cleansing of and Genocide Against the Serb People of Croatia and Krajina," Yugoslav Survey, third quarter, 1995.

(9) "Krajina Operation: Helsinki Committee Member Describes Atrocities in Krajina," BBC Summary of World Broadcasts, 25 August 1995.

10) "UN Asks for Inquiry into Krajina Killings," op.cit. "UN Finds Evidence of Mass Killings in Croatia," op. cit. "UN: Executions, Possible Mass Graves in Krajina," op. cit.

(11) "Croats Slaughter Elderly by the Dozen," Robert Fisk, op. cit.(12) "Croats Ready for a Fresh Offense Against Serbs," Patrick Bishop, Electronic Telegraph, 16 August 1995. addresses by Franjo Tudjman, Radio Croatia Network, 26 August 1995. "U.S. Says Croatia is Not Guilty of Ethnic Cleansing," Patrick Moore, Open Media Research Institute, 10 August 1995.

(13) "Croatian Minister Says U.S. Gave Advice on Offensive," Jasmina Kuzmanovic, Associated Press, 5 August 1995. "Croatia Takes Effective Control of What's Left of Bosnia," San Francisco Chronicle, 11 August 1995.

(14) "NATO in Dubrovnik," Vladimir Jovanovic, Monitor (Podgorica, Yugoslavia), 23 June 1995.

(15) "AP Report on U.S. Peace Strategy," Associated Press, 13 November 1995.

(16) "AP Report on U.S. Peace Strategy," Associated Press, op cit." U.S. Troops Operate in Croatia," Associated Press, 3 February
1995.

(17) "Invisible U.S. Army Defeats Serbs," Charlotte Eagar, The
Observer (London), 5November 1995.

(18) "Military Cooperation Agreement Signed with U.S." HTV Television (Zagreb) 13 October 1995.

(19) "We Can Prevent Any Serbian Maneuver," interview with Tihomir Blaskic, by Jozo Pavkovic, Vecernji List (Zagreb), 11 March 1995.

20) "Croatian Leader's Invitation to Holocaust Museum Sparks Anger and Shock," Diana Jean Schemo, New York Times News Service, 21 April 1993.

(21) "Croatia, at a Key Strategic Crossroad, Builds Militarily and Geographically," Defense and Foreign Affairs Strategic Policy (London), 31 January 1993. "Who is Franjo Tudjman?" Narodna Armija (Belgrade), 1 March 1990.

(22) "Criticism of Tudjman Award to Ustashe," Foreign Broadcast Information Service Media Note (Media Summary), 27 January 1995. "Nationalism Turns Sour in Croatia," New York Times News Service, 13 November 1993. "Plan to Honour Ustashe Killers Outrages Minorities in Croatia," Ian Traynor, The Guardian, 18 October 1993. "Trpimir for an Executioner and a Victim," Mirko Mirkovic, Feral Tribune (Split, Croatia), 20 February 1995. "Croatian General Former Ustashe," Tanjug, 26 February 1995.

(23) "Croatia Grants Awards to Nazi-Era War Veterans," Reuters, 7 November 1996.

(24) "New Croatian Money Anathema to Serbs," John Pomfret, Washington Post, 31 May 1994. "Plan to Honour Ustashe Killers Outrages Minorities in Croatia," Ian Traynor, op.cit. "Pro-Nazi Legacy Lingers for Croatia," Stephen Kinzer, New York Times News Service, 30 October 1993. "Monument to Anti-Fascism Desecrated in Croatia," Tanjug, February 1995. "Another Anti-Fascist Monument Blown Up in Croatia," Tanjug, 11 April 1995. "Croatia, Symbols of Crimes," Miodrag Dundjerovic, Tanjug, 1 June 1994. "Croatia Adopts New Currency Recalling Fascist Era," Reuters, 9 May 1994. "Hiding Genocide," Gregory Copley, Defense and Foreign Affairs Strategic Policy, 31 December 1992. "Croatia is Rehabilitating Ustashism and the Independent State of Croatia," Politika (Belgrade), 12 February 1993. "Tudjman Calls for All-White Peace Force in Croatia," Eve Ann Prentice, The Times (London), 11 April 1995. "Croatia to Seek Expulsion of Non-White U.N. Troops," Tanjug, 10 April 1995.

(25) Interview with Franjo Tudjman, HTV Television (Zagreb), 22 April 1996.

(26) Address by Franjo Tudjman to the Croatian World Congress in Brioni, Radio Croatia Network (Zagreb), 6 July 1996.

(27) "Croatian Towns, Villages Cleansed of Serbs," Tanjug, 26 January 1993. "Savovic: Croatia Expelled 300,000 Serb," Tanjug, 5 November1993 "Serb Party Official: 350,000 Serbs Driven Out." Tanjug, 26 August 1994.

(28) "Croatian Police Tactics Cited," Associated Press, 3 October 1994. "Helsinki Committee Chair: Collective Vendetta Against Croatia's Serbs," Tanjug, 7 may 1994. "Protests Prevent Latest Wave of Croatian Apartment Evictions," Radio Free Europe, 12 July 1994. "Croatian Human Rights Activist: Zagreb Backs Human Rights Violations," Tanjug, 28 September 1994. "Rights Groups Report Abuses by Croatia," David Binder, New York Times News Service, 7 December 1993.

29) "Interior Minister Aide Accused of War Crimes," ZDF Television Network (Mainz), 17 May 1994. "Slovene Daily Says Croatian Leaders Keep Quiet About Massacre of Serbs," Tanjug, 14 January 1994. "Croatian Paper Calls Mass Killings of Serbs a National Disgrace," Tanjug, 12 July 1994. "Zagreb Knows About Mass Killings of Serbs," Tanjug, 23 July 1994. "Dossier: Pakracka Poljana," Feral Tribune (Split, Croatia), 1 September 1997. "Death Camps and Mass Graves in Western Slavonia: Marino Selo and Pakracka Poljana," dossier prepared by Serbian Council, Belgrade, 1993.

(30) "Miro Bajramovic's Confession," Feral Tribune (Split, Croatia), 1 September 1997. "Croatian's Confession Describes Torture and Killing on Vast Scale," Chris Hedges, New York Times, 5 September 1997