Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rezoluce RB OSN o Sýrii mimo jiné zakazuje pomoc rebelům

Rada bezpečnosti OSN po složitých jednáních schválila rezoluci o Sýrii. Jednání dlouho vázla kvůli snaze válkychtivých zemí, které chtěly v rezoluci zmínit vojenskou hozbu a potrestání vlády prezidenta Asada, pokud chemické zbraně nezlikviduje. Rusko a Čína právě kvůli této snaze předchozí návrhy opakovaně  vetovaly. Právě tuto hrozbu ale schválená rezoluce neobsahuje. Schválná rezoluce také odsuzuje použití chemických zbraní, ale neurčuje vůbec viníky, i když volá po jeho potrestání.

 
I přes oslavná prohlášení typu, že se „ jedná potenciálně velké vítězství mezinárodního společenství“ slaví Obama a jeho váleční štváči spíše neúspěch. Uvažujícímu člověku vychází jako vítěz protiválečná strana v čele s Ruskem.  Nejenomže docílila vyřazení hrozby válkou, ale navíc do rezoluce dostala i zmínku, že se „členské státy OSN mají vystříhat pomoci protistátním živlům“ , - tedy povstalecké opozici, neboli rebelům!!
 
Schválené rezoluce ihned využil syrský velvyslanec při OSN, který logicky poznamenal, že na základě textu mohou být pohnány k odpovědnosti země aktivně podporující rebely, což jsou Turecko, Saudská Arábie, Francie, Katar a USA.
 
Zajímavá je reakce v našich médiích. Zatímco při jednáních o předchozích textech byly plné komentářů typu jak jí zlé Putinovo Rusko blokuje, dnes jen stroze ohlašují, že rezoluce byla schválena a na konci zmiňují že neobsahuje použití síly.  Celé to jasně ukazuje snahu o nenápadné skrývání neúspěchu válečných štváčů.
 
 
Messin, 28.9.2013