Jdi na obsah Jdi na menu
 


Paul Craig Roberts: A kdože jsme my, abychom vybírali prezidenta Sýrie?

8. 11. 2005

Mohl by někdo doporučit nějakého také nám?

Někdo by mohl říci Condi Riceové, že hra skončila. Zatímco se Bushova administrativa rozpadá v důsledku ilegálních činů, kterých se dopustili klíčoví představitelé ve snaze chránit lži, použité pro ospravedlnění války v Iráku, tak se ministryně zahraničí pokouší vyvolat válku proti Sýrii.

Chytající se zprávy OSN, založené na výpovědích nespolehlivých svědků a naznačující, že ze zavraždění bývalého libanonského vládního představitele je vinna Sýrie, Condi Riceová řekla 23.října BBC, že tento zločin Sýrie „není možné nechat ležet na stole, je třeba se s tím vypořádat“.

Tohle je velmi překvapující z několika důvodů. Máme tu osobu, která má na starosti americkou diplomacii, ale chová se, jakoby byla ministryní obrany, velící vojenské síle.

Kdo kdy slyšel, aby americká diplomatka chtěla začít s válku kvůli tomu, že zavraždili bývalého blízkovýchodního vládního představitele? Vyšetřovatel OSN Detlev Mehlis neví o nic víc, kdo ho vlastně zavraždil, jako nevědí Spojené státy to, kdo je zodpovědný za vraždy iráckých představitelů pod jejich ochranou. Po více než dva a půl roku irácké války Spojené státy pořád ještě nevědí, proti komu bojují. A přece Mehlis ze zavraždění obviňuje Sýrii na základě výpovědi informátora, kterého německý časopis Der Spiegel popisuje jako odsouzeného delikventa a podvodníka.

Na základě slova odsouzeného delikventa a podvodníka požaduje Condi Riceová, aby Rada bezpečnosti OSN na setkání na nejvyšší úrovni odsoudila Sýrii tak, aby Bushova administrativa mohla potom přinést do země „změnu režimu“.

Zatímco americké ministerstvo zahraničí dělá všechno možné pro démonizaci a destabilizaci Sýrie, tak mluvčí Condi Riceové Adam Ereli prohlásil, že Sýrie musí přestat s pokusy destabilizovat své sousedy. To je ten samý druh propagandy, jakým nás krmili v souvislosti s Irákem. Sýrie nedestabilizuje žádnou zemi. Všechno, co Sýrie může dělat, je pouze snaha udržet stabilitu vlastní. Spojené státy jsou tím prvkem, který velmi destabilizuje Blízký východ.

Neví ministryně zahraničí, že vláda, které je součástí, se nachází ve velkých těžkostech, protože šla do války na základě pochybných „tajných informací“, dodaných nanejvýš nespolehlivými osobami? Čte ministryně zahraničí zprávy CIA? Nebo neví, že Spojené státy vytvořily v Iráku mimořádnou nestabilitu? Podle CIA, země, která nejdříve žádné teroristy neměla, slouží nyní jako tréninkové zázemí Al-Kaidy.

Nastal čas zopakovat v Sýrii stejnou chybu jaké se dopustili v Iráku?

Američané by měli být zděšení ideologickými válečnými štváči, které George Bush pověřil funkcemi ve své vládě. Největší nebezpečí, kterému USA čelí, jsou šílenci v Bushově administrativě.

Proč je Sýrie démonizována? Syrská vojska byla součástí koalice Bushe staršího, když byl v roce 1991 osvobozen stát Kuvajt od Saddáma Husseina. Současný syrský prezident je umírněný oční lékař, který zdědil post před pěti lety, protože jeho starší bratr – právoplatný dědic, zahynul při automobilové nehodě.

Sýrie Spojeným státům nic neudělala a nepředstavuje pro USA žádnou hrozbu. Syrská vláda je znepokojena možností, že na jejím území dojde k rozkolu mezi šíity a sunnity. Sýrie se obává podobného scénáře, jaký umožnila Bushova administrativa v Iráku.

Proč si Condoleeza Riceová myslí, že má Bushova administrativa právo rozhodovat o tom, kdo stojí v čele syrské vlády? Podle nejnovějších zpráv požádala Bushova administrativa izraelskou a italskou vládu nominovat možného nástupce současného syrského prezidenta.

Země, která není schopná si zvolit lepšího prezidenta, než je George W. Bush, nemá co vybírat prezidenta žádné jiné země. Místo toho, aby se Spojené státy agresivně vměšovaly do vnitřních záležitostí jiných zemí, měly by si raději najít schopnějšího prezidenta samy pro sebe.

Možná bychom se mohli zeptat Italů, koho by nám doporučili.

Messin, 8.11. 2005, ZDROJ: http://www.antiwar.com/roberts/?articleid=7771